محیط زیست

احیای امیدبخش دریاچه ارومیه به روایت تصاویر ناسا

احیای امیدبخش دریاچه ارومیه به روایت تصاویر ناسا

اخیرا سازمان فضایی ناسا تصاویر ماهواره‌ای را از احیای دریاچه ارومیه منتشر کرد که نشان می‌دهد بارندگی‌های اخیر جان دوباره‌ای به دریاجه ارومیه بخشیده است.

سازمان فضایی آمریکا اخیرا تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده است که آخرین وضعیت دریاچه ارومیه را قبل و بعد از بارندگی‌های اخیر نشان می‌دهد. از این تصاویر متوجه می‌شویم که بارندگی‌های سیل‌آسا باعث شده است تا وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به ۴ ماه اخیر روند بهبودی را طی کرده باشد و بار دیگر سطح آب این دریاچه که به نگین فیروزه‌ای آذربایجان نیز معروف است، افزایش پیدا کند.

جزئیات احیای دریاچه ارومیه 

ناسا به کمک ماهواره Terra آخرین تصاویر و وضعیت دریاچه ارومیه را بررسی و اعلام کرد به دلیل بارندگی‌های مناسبی پاییز سال ۹۷ و بهار سال ۹۸ سطح دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه سال گذشته حدود ۶۲ سانتی‌متر افزایش پیدا کرده است. در گزارش ناسا به بی‌سابقه بودن این حجم از بارندگی‌ها در ۵۰ سال گذشته اشاره شد که بسیاری از استان‌های ایران طی ماه گذشته به نوعی با بارش‌های فصلی شدید و سیل‌آسا درگیر شده‌اند.

البته دولت نیز با اجرای طرح‌های زیادی در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان آب‌های حاصل از باران را به سمت دریاچه هدایت کرده است، اما اصلی‌ترین دلیل احیای دریاچه ارومیه لایروبی ۲۴۵ کیلومتری ۱۴ رودخانه در این استان‌ها است که با هزینه ۴۳۷ میلیارد تومانی انجام شده است. گفتنی است دریاچه ارومیه از اواسط دهه ۱۳۸۰ با مشکل کم آبی مواجه شد و بر اساس آمارهای بین‌المللی حدود ۸۰ درصد از مساحت این دریاچه تا سال ۲۰۱۵ خشک شد. در همین راستا کارشناسان داخلی و خارجی بر این باورند که همکاری و مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف از سوی دولت می‌تواند به احیای دریاچه ارومیه کمک کند.

این مطلب را هم ببینید
لئوناردو دی کاپریو با همراهی ۳۰ هنرمند از «زمین» دفاع کرد!

منبع: gadgetnews.net

برچسب ها
نمایش بیشتر

کمال محمدی مجد

مدرس هُنرهای زیبا و محقق عرصه فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن